T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü Diyarbakır SBÜ Gazi Yaşargil Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

Erişkin Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi Açıldı Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2018

Erişkin Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi Açıldı


 İlimiz SBÜ Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde madde bağımlılarının ayakta teşhis, tıbbi ve psiko-sosyal tedavi ile tıbbi rehabilitasyon hizmetlerinin verileceği“Erişkin Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi” İl Sağlık Müdürümüz Dr.Mehmet Sait AVAR’ın ve Hastane yönetiminin katkıları ve destekleri ile tamamlanmış olup, Sağlık İlaç ve Tıbbi Cihaz Hizmetleri Başkanlığımız tarafından 04.12.2018 tarihinde kurulan komisyon marifetiyle yerinde incelenerek hizmete başlaması için faaliyet izni verilmiştir.

    Psikiyatri uzmanı Dr Mehmet Diyaddin Güleken ile yaptığımız röportajımızda,Yetişkin Ayakta Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezinin  faaliyete geçmesinin ilimiz için büyük bir fayda sağlıyacağını ifade etti  ve sözlerine şöyle devam etti :

   Uyuşturucu bağımlılığı günümüzde Türkiye’de giderek yaygınlaşan bir sorun olmaya başlamıştır. Diyarbakır’da da Türkiye’nin bu genel meyiline paralel olarak özellikle esrar, sentetik kannabinoid türevleri, amfetamin ve diğer uyarıcı maddelerde kullanım sıklığı artmakla birlikte, eroin ve diğer maddelerin kullanımı da mevcuttur. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Bölümü olarak bu sorunun çözümünde hassasiyetle üzerimize düşeni yapmak adına, madde bağımlığının araştırılması, madde bağımlılarının tedavisi ve eğitilmesinin yanında ailelerinin de eğitilmesi hizmetlerini verebilmek için ilk etapta Yetişkin Ayakta Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (AMATEM)’ni açtık. Merkezimize başvuran hastalarımız poliklinikte bu konuda uzman hekimimiz tarafından tanısı konulup ayakta tedavi görebileceği yönünde kanaat belirtildikten sonra hastaya önce ilaç tedavisi başlanıp madde bağımlılığı tedavilerinde uzman psikoloğumuz tarafından grup psikoterapileri ve eğitim toplantılarına katılması amacıyla kayıt altına alınacak. Terapi sürecinde de ayrıca hastamızın ailelerine de bağımlılık ve tedavi süreci ile ilgili bilgilendirme eğitimleri verilecektir.Tüm bu süreçlerde tedavi ve eğitimlerimizin etkinliğini görebilmek adına hastalarımız takip altına alınacaktır. Son olarak, Diyarbakırımıza Ayakta AMATEM’imizi Mayıs 2019’da 30 yataklı yetişkin Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi ve 20 yataklı Çocuk ve Ergen Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi’nin hizmete başlayacağı haberini de vermek isterim.                                    Bu vesileyle başta İl Sağlık Müdürümüz sayın Dr M.Sait AVAR’a ,Başhekimimiz Sayın  Doç .Dr. Erkan BAYSAL’a ve emeği geçen idareci ve çalışma arkadaşlarıma desteklerinden dolayı teşekkür ederim. Merkezimiz Diyarbakırımıza hayırlı  olsun.

  • IMG_7427A.JPG
  • IMG_7437A.JPG
  • IMG_7450A.JPG
  • IMG_7463A.JPG

Paylaş