T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü Diyarbakır SBÜ Gazi Yaşargil Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

“Çocuklarımızın Emzirme Hakkı İçin, Bir Fotoğrafta Sen Çek Projesi” Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2017

“Çocuklarımızın Emzirme Hakkı İçin, Bir Fotoğrafta Sen Çek Projesi”  • IMG_4313.JPG
  • IMG_4328.JPG
  • IMG_4343.JPG
  • IMG_4360.JPG
  • IMG_4365.JPG
  • IMG_4371.JPG

1-7 Ekim Emzirme haftası münasebetiyle, Diyarbakır Gazi Yaşargil eğitim ve Araştırma Hastanesi  anne sütüne dikkat çekmek amacıyla “Çocuklarımızın Emzirme Hakkı İçin, Bir Fotoğrafta Sen Çek Projesi”ni başlattı. Ayrıca hastaneye gelen tüm anne babalara emzirme ile ilgili birebir eğitimler verildi.

Proje anne ve babaların hastane tarafında yapılan özel bir fotoğraf çerçevesi içerisinde fotoğraf çekip, onu kendi sosyal medya hesaplarında #EmzirmeHaftası   hashtagleri paylaşarak farkındalık yaratmayı hedefliyor.

Konuyla ilgili konuşan Diyarbakır Gazi Yaşargil  Eğitim ve Araştırma Hastane Yöneticisi ve aynı zamanda Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olan Dr. Muhammet Asena; “Her bebeğin vücut ve ruh sağlığı için en uygun besin, annesinin sütüdür. Bizlerde bu projeyle anne sütüne ilgi çekmek istediklerini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü. Anne sütü, bebeklere gereksinimi olan tüm besin öğelerini tek başına ilk 6 ay sağlayabilen en iyi besindir. Sindirimi kolaydır. Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği ve yürütülen programa göre bebeklerin doğumdan hemen sonra emzirilmeye başlanması, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi ve 6. aydan sonra uygun besinlerle beraber emzirmenin 2 yaşına kadar sürdürülmesi gerekir.

Annelere Eğitimlerimiz Yıl içerisinde de devam etmektedir

“ Projemiz bir diğer ayağı ise eğitimlerle farkındalık yaratmaktır. Eğiticilerimiz annelere birebir; anne sütü ve emzirmenin önemi, doğumdan yarım saat sonra emzirmeye başlamanın önemi, ilk 6 ay yalnızca anne sütü verilmesi ve 6. aydan sonrada ek besinlerle birlikte 2 yaşına kadar emzirmenin gerekliliği, emzirmenin anne içinde çok yararlı olduğu, normal doğumun önemi vurgulanarak, bebek beslenmesi, yeni doğan bebek bakımı, doğum sonrası bakım gibi konularla ilgili broşürler dağıttı. Amacımız geleceğimiz olan çocuklarımızın kendileri için en ideal besin olan anne sütü ile beslenmelerini sağlayarak sağlıklı nesiller yetişmesine katkıda bulunmaktır. Eğitim hizmetlerimiz haftayla sınırlı kalmayıp yıl içerisinde devam etmektedir” diye konuştu

Paylaş